חדשות שיט - עמוד הבית
Switch Language to English מודעות לוח - יאכטות - אפשרויות פרסום ספריית מאמרים בנושא שיט הפניית שאלות למומחי שיט אינדקס אתרי השיט של ישראל ואתרי שיט עולמיים מזג אויר במזרח הים התיכון מרינות במזרח הים התיכון אינדקס מקצועות השיט פורום שיט וימאות


ספריית מאמרי שיט

 
נושאי המאמרים : טכנולוגיה ימית
 

האם ידעת את סוגי המצפנים ?

 

מאת: גדעון שמואלי - צ'ונלה

מצפן מגנטי ימי - MARINE COMPASS
זהו המצפן הנפוץ הקיים ברוב הספינות, מבוסס על דיסקה השקועה בקערית מלאה בנוזל שגורם להורדת משקל הדיסקה וריסון התנודות. מתחת לדיסקה מורכבים מגנטים שמסובבים אותה אל מול הקוטב הצפוני המגנטי של כדור הארץ. מאחר והקוטב המגנטי איננו ממוקם בדיוק בקוטב הצפוני הגיאוגרפי, מאופיין מצפן זה בשגיאה אובייקטיבית. שגיאה זאת משתנה ממקום למקום על פני הגלובוס והיא מכונה "וואריאציה". מאחר וקיימות השפעות מגנטיות מקומיות בספינה, עקב המצאות חלקי ברזל, מגנטים שונים וזרמים חשמליים שגורמים סטייה נוספת של הדיסקה מהצפון, מאופיין המצפן בשגיאה סובייקטיבית, התלויה בקורס ההפלגה. שגיאה זאת מכונה "דוויאציה".

מצפן שטף מגנטי - FLUX GATE COMPASS
מבוסס על סלילים חשמליים קבועים "החשים" את קוי הכוח המגנטיים של כדור הארץ. להבדיל מהמצפן הרגיל, למצפן זה אין חלקים נעים, אם זאת גם הוא מראה את הצפון המגנטי של כדור הארץ על גבי צג. היתרון המיוחד של מצפן זה שהוא כולל תוכנה ממוחשבת שמקזזת את שגיאת הוואריאציה בהתאם למיקום על פני כדור הארץ וכן את שגיאת הדוויאציה בהתאם לכיווני ההפלגה של 360 מעלות.

המצפן הסביבוני - GYRO COMPAS
מבוסס על סביבון כבד יחסית, המותקן בתוך מנגנון קרדני המסתובב במהירות גדולה (אלפי סיבובים בדקה). מנגנון זה שומר על מצבו המפולס, כלומר ציר הסביבון ניצב למעטפת הגלובוס. הסביבון "חש" את התנועה הסיבובית של כדור הארץ, הכוח המתפתח עליו, גורם להטיית ציר הסביבון בניצב לכיוון הסיבוב של כדור הארץ, כלומר לכיוון הקטבים הגיאוגרפיים של הגלובוס. המצפן הסביבוני משוחרר משגיאות המצפן המגנטי (וואריאציה, דוויאציה) והוא מצביע על הצפון האמיתי הגיאוגרפי של כדור הארץ.

 

עוד מאמרים בנושא: טכנולוגיה ימית

 
 
כל הזכויות שמורות לחדשות שיט © sailing-news.co.il וובמאסטר | מודעות לוח | אתרי שיט | פרסום באתר