חדשות שיט - עמוד הבית
Switch Language to English מודעות לוח - יאכטות - אפשרויות פרסום ספריית מאמרים בנושא שיט הפניית שאלות למומחי שיט אינדקס אתרי השיט של ישראל ואתרי שיט עולמיים מזג אויר במזרח הים התיכון מרינות במזרח הים התיכון אינדקס מקצועות השיט פורום שיט וימאות
האתר עומד למכירה. לרציניים בלבד. נא ליצור קשר עם מר אברי אביב במייל: aviv@sailing-news.co.il


ספריית מאמרי שיט

 
נושאי המאמרים : טכנולוגיה ימית
 

התפלת מי -ים בספינות

 

מאת: גדעון שמואלי - צ'ונלה

כיום, עם פיתוח הטכנולוגיות המתקדמות, קיימות מערכות התפלת מי-ים בספינות רבות ובעקר בספינות שמפליגות למרחקים גדולים. מערכות אלו צורכות אנרגיה בכמות ניקרת. קיימים גם מתכנים פשוטים ביותר המנצלים את חום השמש ליצירת מים מתוקים, כמו כן קיימות שיטות רבות לאגירת מים מתוקים בספינות. להלן מספר דוגמאות:

1. קליטת מים
באיזורים גשומים ניתן ללכוד טיפות מים (גשם, ברד, שלג) לתוך מיכלים פתוחים, בעלי שטח פנים רחב. כמו כן ניתן לנקז מי גשם מתוך מפרשים או ירעות בד כגון כסוי שמש לתוך מיכלים מתאימים.

2. המסת מים
באיזורים קפואים, ניתן להמיס חלקיקי קרח של קרחונים צפים.

3. ניטרול מים
בעזרת קוביות מסיסות של חומר חומצי (( Silver Nitrate, ניתן לסתור כימית את מי הים, תהליך זה דורש כמויות מדודות.

4. זיקוק מים
הזיקוק הוא תהליך של אידוי ועיבוי. הרתחת מי הים גורם לאדים, קירור האדים החמים גורם לנשירת טיפות מים מתוקים. לחימום מי-הים ניתן לנצל את חום המנוע או את להט השמש. הצינון מבוצע בעזרת מי-הים הקרירים. קיימות ערכות קומפקטיות המבוססות על אבוב פלסטיק מתנפח, בעל מעטה קוני שקוף. הערכה טבולה במי-הים וקולטת את חום השמש הגורם לאידוי המים, טיפות המים שנוצרו נוזלות למיכל קליטה.

5. אוסמוזה הפוכה
אוסמוזה רגילה היא תהליך שבו נוזל מפעפע דרך קרום חדיר למחצה. תופעת האוסמוזה ההרסנית מוכרת לנו היטב בגופי הספינות מפייברגלס. התהליך ההרסני בספינות מנוצל בצורה הפוכה במתקנים ליצירת מים מתוקים על ידי הפעלת לחץ גבוה על מי הים החסומים בממברנה אוסמוטית בצורה זאת מקבלים תהליך הפולט מים מתוקים מצידה השני של הממברנה.
קיימות ערכות המבוססות על משאבת לחץ (מכניות או ידניות) וממברנות חדירות למחצה. נקודת התורפה היא הממברנה, העלולה להיסתם במי-ים מזוהמים. להגנה מנזקים אלו, מוסיפים מערכת סינון עדינה, זוהי הטכניקה המועדפת כיום.

 

עוד מאמרים בנושא: טכנולוגיה ימית

 
 
כל הזכויות שמורות לחדשות שיט © sailing-news.co.il וובמאסטר | מודעות לוח | אתרי שיט | פרסום באתר