חדשות שיט - עמוד הבית
Switch Language to English מודעות לוח - יאכטות - אפשרויות פרסום ספריית מאמרים בנושא שיט הפניית שאלות למומחי שיט אינדקס אתרי השיט של ישראל ואתרי שיט עולמיים מזג אויר במזרח הים התיכון מרינות במזרח הים התיכון אינדקס מקצועות השיט פורום שיט וימאות


ספריית מאמרי שיט

 
נושאי המאמרים : מפרשים ומפרשנות
 

איך לבדוק תקינות מפרשים ?

 

מאת: איזי סוויסה

בבדיקת המפרש יבדקו ארבעה מרכיבים:

1. המבנה האווירודינמי של המפרש
המפרש בנוי ממבנה אווירודינמי תלת ממדי אשר מיועד להניע את כלי השייט, עם השנים
והשימוש אריג המפרש נמתח ומתעוות ומבנה המפרש משתנה לרעה כך שיעילותו של המפרש
נפגע קשות, הבדיקה יכולה להתבצע רק כאשר המפרש מורכב על התורן.

2. כמות קרינת ה- UV שהוקרנה על המפרש.
רוב בדי המפרשים עשויים פוליאסטר, חומר זה עמיד לקרינת ה- UV למספר שעות מוגבל, לאחר שעות החיים של החומר האריג מתחיל להתפורר ומאבד מחוזקו באופן משמעותי וההתדרדרות מהירה. סימני זיהוי לריקבון מתקדם: צבע הבד הופך לצהוב שרוף, האריג מוקשח בחלקים השרופים, קמטים וקרעים קטנים ניצבים לשפה האחורית במיוחד בחלק תחתון, תפרים פרומים בשפה האחורית וזו אינה הפעם הראשונה שהמפרש בתיקון. לכן חשוב מאד לכסות את המפרש כשאינו בשימוש.

3. ריקבון של האביזרים.
בנוסף לבד במפרש מורכבים אביזרים מנחושת, נירוסטה ואלומיניום. אביזרים אלו נפגעים בתקיפת מלח, לחות וקרינת UV. חשובה מאד שטיפת האביזרים במים מתוקים בכל הזדמנות בכדי להוריד את שכבת המלח המצטברת עם השימוש.

4. כמות התיקונים ומחירם על ציר הזמן.
בשל כל הסיבות שהוזכרו במסמך זה עם הזמן והשימוש תיקוני המפרש הופכים לדבר שבשגרה, בדרך כלל כשעלות התיקונים עולה על 20% מעלות של מפרש חדש כדאי מאד לשקול לשקם את המפרש בכדי שיוכל לשמש כמפרש רזרבי וכבר להשקיע במפרש חדש, אשר בדרך כלל ייתן לנו לפחות חמש שנים של שקט מהתלבטות זו.

בכל מיקרה כדי להחליט מתי להחליף מפרש, כדאי לקבל חוות דעת מקצועית של תופר מפרשים, וכן ולקבל הצעת מחיר מוסמכת לתפירת מפרש חדש, טרם ההחלטה להחליף.

 

עוד מאמרים בנושא: מפרשים ומפרשנות

 
 
כל הזכויות שמורות לחדשות שיט © sailing-news.co.il וובמאסטר | מודעות לוח | אתרי שיט | פרסום באתר