חדשות שיט - עמוד הבית
Switch Language to English מודעות לוח - יאכטות - אפשרויות פרסום ספריית מאמרים בנושא שיט הפניית שאלות למומחי שיט אינדקס אתרי השיט של ישראל ואתרי שיט עולמיים מזג אויר במזרח הים התיכון מרינות במזרח הים התיכון אינדקס מקצועות השיט פורום שיט וימאות


ספריית מאמרי שיט

 
נושאי המאמרים : לימודים והשכלה ימית
 

להיות רב חובל - סיפור אמיתי!

 

אלכס מאוד אוהב את הים, עוד מילדותו אהב להסתכל אל מרחבי הים ולראות את האוניות המפליגות באופק וחלומו היה להיות רב חובל של אוניה. עברו השנים אלכס התגייס לצה"ל וביקש בכל מאודו להתגייס לחיל הים, לגשת לקורס חובלים, אבל שאיפתו לא התממשה...
למרות זאת עם גמר שרותו הצבאי כקצין מצטיין, החליט שהוא לא מוותר והוא יקדיש את חייו למימוש המטרה להיות רב חובל של אוניה ... אז איך עושים זאת? מה הדרך? למי פונים?
"חדשות השייט" מנסה לעזור ולהדריך...

שלום אלכס,
הסיפור שלך נוגע ללב, כתגובה ראשונה רצוני להגיד "שאין דבר העומד בפני הרצון". בכל אופן העניין לא פשוט, להלן קצת הדרכה, שאני מקווה תעזור לך להגשים את החלום:
קודם כל אתה צודק שהדרך הרגילה לצעיר ישראלי להגיע לדרגת רב חובל היא דרך שרות בחיל הים וקורס חובלים. אם זאת חשוב לדעת שגם הצלחה בקורס חובלים וקבלת פיקוד על כלי שייט של חייל הים, לא מקנה דרגת רב חובל של אוניה אזרחית.

העובדה היא שבוגר קורס חובלים שקיבל פיקוד על כלי שייט צבאי, עם גמר שרותו הצבאי, כאשר רצונו להמשיך בקריירה ימית ולהיות רב חובל, עליו לעבור השתלמויות ולימודים נרחבים בתחום צי הסוחר האזרחי. לאחר גמר הלימודים והצלחה בבחינות, באפשרותו לעלות על אוניה בדרגת פיקוד התחלתית כקצין שלישי. במשך השנים, עם ההצלחה בתפקידים הזוטרים, יתקדם בדרגות ויוכל להגיע לדרגות, קצין שני, קצין ראשון ולאחר מכן לדרגת רב חובל.

ועכשיו לעניין שלך: נקודת ההתחלה שלך היא בערך באותו המקום כמו בוגר חיל הים. פרט לעובדה שבוגר חיל הים מגיע ללימודים האזרחיים עם ניסיון ימי נרחב, כאשר לך אין ניסיון כזה. משמעות הדבר שהלימודים האזרחיים של ימאות אוניות יובילו אותך למעמד של ימאי, שיאפשר לך לעלות על אוניה כימאי מוסמך (לא קצין). יתכן אפילו שלפני שתתקבל ללימודים, תידרש לעלות על אוניה כקאדט (מתלמד). ורק לאחר הצלחה בתפקיד, ורכישת ניסיון ימי בסיסי, תוכל לגשת לקורס ימאות כדי לקבל הסמכה כימאי אוניות מוסמך.

... ואיך ממשיכים לכיוון קצונה ימית ופיקוד על אוניה?
תוך כדי עבודתך המעשית כימאי באוניה תידרש להמשיך בלימודים בנושאי ימאות שונים, כגון: מבנה אוניות ומערכות האוניה, מערכות שליטה ובקרה, ניווט, קשר, מטאורלוגיה ועוד.
לימודים אלו יהיו בחלקו לימודים עיוניים עצמיים ובנוסף השתלמויות וקורסים מעשיים:
בכל שלב של הלימודים, תידרש לעבור בחינות מטעם מנהל הספנות במשרד התחבורה.
התמדתך בעבודתך כימאי והצלחה בבחינות תקדם אותך לקראת מטרתך --- להיות רב חובל.

המוסד שאחראי להכשרת ימאים וקצינים בצי הסוחר הישראלי ואליו אתה צריך לפנות בתחילת הדרך שלך לקראת הגשמת חלומך:
הרשות לחינוך והכשרה ימית, ת.ד. 2044 עכו. טלפון: 04-8419678

מאחל לך הצלחה
אברי אביב
www.sailing-news.co.il

 

עוד מאמרים בנושא: לימודים והשכלה ימית

 
 
כל הזכויות שמורות לחדשות שיט © sailing-news.co.il וובמאסטר | מודעות לוח | אתרי שיט | פרסום באתר